در توسینسو تدریس کنید

و

با دانش خود درآمد کسب کنید

محمدرضا یوسفی

بهترین نسخه ویندوز سرور برای شبکه سازمان چیست ؟ لطفا پیشنهاد دهید

با سلام ، با توجه به اینکه ویندوز سرور 2016 اخیر منتشر شده است ، با در نظر گرفتن جوانب مختلف (مخصوصا اینکه قرار باشد بر روی ESXI 6.0 نصب شود) کدام ویندوز سرور را برای سازمان ها و ادارات پیشنهاد میدهید ؟

لذت یادگیری با توسینسو
به عنوان شخصی که مدت هاست از سایت توسینسو استفاده می کنم باید بگم که واقعاً یکی از بهترین مرجع ها برای ارتقاء دانش شخصی هست. دوره های سایت، راهکارها و مطالب، همگی عالی هستند.

درود بر شما!

چندتا نکته رو ابتدا من لازم میدونم تا صادقانه و بر اساس تجربیات چندین ساله خودم در زمینه سرورهای مایکروسافت خدمتتون عرض کنم:

1. ویندوز سرور به دلیل متفاوت بودنش با ویندوزهای کلاینتی اصلا به این شکل نیست که سریع با اومدن نسخه جدید آپگرید کنیم به ورژن های بالاتر. یه آمار جهانی من بهتون میدم تا ابتدا وضعیت سرورهای دنیا رو بدونید به چه شکل هست و بعد تصمیم نهایی رو بگیرید. این آمار منتشر شده از سمت مایکروسافت و نیز مجله اینترنتی بسیار معتبر ردموند هست.

تا این تاریخ، یعنی اوایل سال 2017 (آذرماه96)، در دنیا آمار مرتبط با سیستم عامل های سروری دنیا بدین شکل هست:

Windows Server 2003= 18%

Windows Server 2008= 45%

Windows Server 2012= 24%

Other OSs (Linux,MAC... )= 13%

اگر به آمار بالا دقت کنید به خوبی متوجه میشین که برخلاف انتظار عمومی که همه فکر میکنن الان باید بیشترین سرورهای دنیا، ویندوز سرور 2016 باشه اما اصلا همچین چیزی نیست، و این ویندوز سرور 2008 هست که کماکان یکه تاز میدان و بیشترین نصب بر روی سرورهای دنیا رو در اختیار داره. و این که باز میشه از این آمار یه چیز دیگم متوجه شد و اون اینه: به نظر میرسه آروم آروم از نسخه های پایین تر سرورهای مایکروسافت (ویندوز سرور 2003)، دنیا داره به آرومی کوچ میکنه به سمت سرورهای بالاتر، و فعلا هم بیشترین کوچ متعلق به ویندوز سرور 2008 بوده. و باز هم با توجه به آمار میشه فهمید که دیر یا زود ویندوز سرور 2008 هم آمارش میاد پایین تر و آمار بیشترین نسخه های نصب شده بر روی سرور به سمت ویندوز سرور 2012 خواهد رفت و الی آخر. میخام بگم اصلا به هیچ وجه این فکر رو نکنید که چون ویندوز سرور 2016 وارد بازار شده همه ادمین های دنیا سریع میان به سمت ویندوز سرور 2016. اصلا و ابدا برخلاف ویندوزهای کلاینتی اینجور نیست. ادمین ها صبر میکنن تا یه ویندوز سرور جدید که اومد حداقل چند سالی از عمرش بگذره و جواب پس بده توی کار تا اونوقت کوچ کنن به سمتش. پس اینو حتما مد نظر داشته باشین.

نکته بعدی که باید خاطرنشون کنم (تکرار مکررات) اینه که تمام ادمین های دنیا تا یه ویندوز سرور جدید میاد اون رو به سرعت روی سرورهاشون نصب نمیکنن، و میذارن حداقل یه چند سالی از عمر اون نسخه جدید بگذره تا اصطلاحا آب بندی بشه و بعد اگر دیدن بقیه ازش راضی هستن اونوقت آپگرید میکنن به نسخه های بالاتر. من بهتون قویا پیشنهاد میکنم که شما یه مدت صبر کن تا حداقل نسخه R2 ویندوز سرور 2016 وارد بازار بشه و عیب و ایرادهای نسخه اولش گرفته بشه و بعد آپگرید رو انجام بدین، چون واقعا بازم برام به تجربه اثبات شده که به سرعت آپگرید کردن به سمت ویندوز سرورهای جدید ممکنه دردسرها و مشکلات خودش رو داشته باشه. چه بسا یادمه که توی یه سازمان چند سال پیش ادمین بودم و مدیر اونجا بشدت تاکید داشت تا سرورهای سازمان رو به روز کنیم و ارتقا پیدا کنه به سرور 2012. تا پیش از اون خب همه سرورهای سازمانمون ویندوز سرور 2003 یا 2008 بودن. خلاصه ما هم اطلاعت کردیم و پروسه آپگرید رو انجام دادیم. اما بعد از ارتقا شبکه ریخت بهم. خیلی دردسرهای جدید به کارهای روزمره سازمان اضافه شد و در نهایت مجبور شدیم مجدد Downgrade کنیم، مجبور شدیم باز نسخه های سرورو به ورژن های قبلی و پایین تغییر بدیم. پس من شدیدا بهتون پیشنهاد میکنم تا اومدن ویندوز سرور 2016 و Release2 اون (R2) صبر کنید. به سرعت تصمیم نگیرید.

و نکته آخر اینه که حتما حتما حتما نسخه های غالب سیستم عامل های کلاینتیتون رو هم توی شبکه فعلی در نظر داشته باشین و بعد اقدام به آپگرید بکنین. یعنی اگر در حال حاضر بیشتر سیستم عامل های کلاینتی شبکتون ویندوز 7 هست، نسخه سرور بایستی ویندوز سرور 2008 باشه، اگر بیشتر کلاینت های شبکه فعلیتون ویندوز 8 هست، نسخه سرور بهتره ویندوز سرور 2012 باشه، و اگر بیشتر کلاینت ها شبکه ویندوز 10 هستند بهتره سرور هم 2016 باشه. چرا که مایکروسافت هر سرور رو مخصوص یه کلاینت خاص عرضه میکنه تا با هم سازگار باشن. به طور مثال خیلی از قابلیت های جدید عرضه شده توی ویندوز سرور 2016 رو ممکنه ویندوزهای کلاینتی 8 یا 7 ساپورت نکنن و بعد توی کار اذیت بشین. پس به این خاطره که میگم نسخه سرورتون رو حتما با سیستم عامل کلاینتی غالب توی شبکه تطبیق بدین.

اینا چیزایی بود که توی ذهنم اومد، بازم نکته ای بود حتما میگم. شما هم اگر میبینین چیزی رو نگفتم یا ممکنه براتون جاهاییش سوال باشه خوشحال میشم کامنت بذارین!

No Legacy Is So Rich As Honesty (William Shekespears) <==> هیچ میراثی بالاتر از راستی نیست (ویلیام شکسپیر)

صحبت های جناب احمدپور کامل بود و واقعا درست البته یه کم بحث لایسنس هم هست که الان روی 2012 خیلی ها هنوز نرفتن ولی به نظر من اگه کلاینت هاتون هم 7 هستش برید روی 2012R2 بهترین انتخاب هستش و اگه خیلی براتون تجربه کردن 2016 مهمه سرور هایی که اصلامربوط به اکتیو نیست و اکتیو رو در گیر نمی کنن 2016 نصب کنید تجربتون می ره و به شدت تاکید می کنم حداقل تا سال دیگه 2016 رو برای سرور هایی مثل اکتیو دایرکتوری اکسچنج و اینجور سرور ها اصلا نصب نکنید

درد من تنهایی نیست؛ بلکه مرگ ملتی است که گدایی را قناعت؛ بی عرضگی را صبر و با تبسمی بر لب این حماقت را حکمت خداوند می نامند.

ممنون از راهنمایی دوستان

جناب اسحاق عزیز میشه لطف کنید لینک آمار استفاده کنندگان ورژن های سرور را پست بذارید.

بله! با کمال میل! اینم لینک خبر

No Legacy Is So Rich As Honesty (William Shekespears) <==> هیچ میراثی بالاتر از راستی نیست (ویلیام شکسپیر)
پاسخ شما
برای ارسال پاسخ خود وارد شوید.
از سرتاسر توسینسو
تنظیمات حریم خصوصی
تائید صرفنظر

تو می تونی بهترین نتیجه رو تضمینی با بهترین های ایران بدست بیاری ، پس مقایسه کن و بعد خرید کن : فقط توی جشنواره پاییزه می تونی امروز ارزونتر از فردا خرید کنی ....