درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
امیرحسین کریم پور
امتیاز: 170769
رتبه:5
11
501
577
5440
امیرحسین کریم پور ، مدیر انجمن سخت افزار و تجهیزات دیجیتال TOSINSO ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت ، سیستم عامل لینوکس ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی ... پروفایل کاربر

نکات مربوط به سرویس IPAM در ویندوز سرور 2012

تاریخ 26 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 326
معرفی:
IPAM یا IP Address Management یک چهارچوب و ساختار جدید است که برای Discovery،Monitoring،Auditing و Managing مختص به بازه ی آدرس های IP و سرور های زیربنایی(مثل DHCP و DNS) یک شبکه که مربوط به یک سازمان یا شرکت است میباشد.IPAM به برنامه ریزی،رفع اشکال و مدیریت Device ها،Userها و سیستم هایی که دارای IP هستند کمک میکند.مایکروسافت در کتاب 70-417 خود این قابلیت را بدین گونه معرفی کرده است:
IPAM یک Feature جدید و مفید است که با استفاده از آن میتوانید بازه ی IP های درون سازمان خود را به صورت مرکزی ببینید،مدیریت کنید و آنها را تنظیم کنید.همچنین میتوانید رنج های آدرس و آدرس هایی که در حال استفاده هستند و حتی IP های آزاد که توسط هیچ دستگاهیی در حال حاضر اشغال نشده اند را پیدا کنید.میتوانید Scope های مربوط به DHCP سرور را از طریق سرور IPAM مدیریت کنید و Reservation بسازید،در DNS سرور رکورد تعریف کنید،و غیره.IPAM به شما این امکان را میدهد که با استفاده از نام دستگاه ، مکان آن ، نام کاربر و پارامتر های دیگر ، آدرس IP که به آنها assign شده را جستجو کنید. IPAM ابتدا سرور های زیربنایی داخل سازمان(مانند DNS و DHCP) را جستجو میکند و کار خود را با Import کردن اطلاعات مربوط به IP ها که در این سرور ها وجود دارد شروع میکند. پس از آن میتوانیم هر داده ای را که میخواهیم اضافه کرده و همانطور که میخواهیم آرایش IP آدرس های درون سازمان خود را تکمیل کنیم.

محدودیت های سرویس IPAM:
1.IPAM Server فقط میتواند اطلاعات خود را در ویندوز سرور های 2008 و پس از آن که عضو یک Active Directory Forest هستند،Import کند.
2.IPAM مدیریت و پیکربندی عناصر غیر مایکروسافتی در شبکه را پشتیبانی نمی کند.
3.IPAM برای چک کردن IP آدرس ها با Switch ها و Router ها سازگاری ندارد.
4.یک IPAM سرور بع تنهایی میتواند 150 عدد DHCP Server که روی هر کدام 600 تا Scope دارند و 500 عدد DNS Server که هر کدام 150 تا Zone دارند را پشتیبانی و مدیریت کند.

نکات مربوط به راه اندازی IPAM Server:
IPAM.1 سرور باید در یک Domain عضویت داشته باشد.
IPAM.2 سرور نمیتواند روی Domain Controller پیاده سازی شود.
3.میتوان از IPAM سرور به دو شیوه ی Centralizied(استفاده از یک سرور IPAM برای تمام مجموعه)و Distributed(استفاده از یک سرور IPAM برای هر سایت)استفاده کرد.
4.بین IPAM Server های مختلف در یک مجموعه هیچ گونه ارتباط یا Database مشترکی وجود ندارد.
5.شماره پورت مورد استفاده IPAM Server پیشفرض 48885 میباشد.

وظایف یک IPAM Server:
1.Automatic IP Address infrastructure Discovery
2.دسترسی و مدیریت ادرس های IP از طریق کنسول خود و Report گیری از آنها.
3.پیکربندی تغعییرات Audit روی DHCP Server.
4.مانیتورینگ و مدیریت DHCP و DNS به وسیله IPAM.
5.Tracking یا مسیریابی آدرس های IP توزیع شده.

تنظیمات لازم برای کارکرد IPAM Server:
نکته مهم در این رابطه مربوط به تنظیمات Firewall , Security Setting و Port Setting و غیره است که در سرور های هدف IPAM باید به گونه ای باشد که امکان دسترسی به آنها از طریق IPAM Server (برای مدیرت و Monitoring سرویس ها وجود داشته باشد.این تنظیمات را هم میتوان به صورت دستی انجام داد و هم از طریق کنسول مدیریتی Group Policy انجام داد.
نکته مهم: سرویس های RPC , WMI , SMB و WS-Management باید هم بر روی سرور IPAM و هم بر روی DHCP سرور فعال باشند.و از 4 سرویس ذکر شده به جز سرویس SMB برای برقراری ارتباط IPAM سرور با DNS سرور ضروری است و باید فعال باشند.


نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : ITPRO.ir
هر گونه نشر و کپی برداری بدون ذکر نام منبع و نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد.
برچسب ها
ردیف عنوان
1 معرفی سرویس Group Policy Client در ویندوز
2 معرفی سرویس RPC یا Remote Procedure Call در ویندوز
3 نکات مربوط به سرویس IPAM در ویندوز سرور 2012
دوره مجموعه کل دوره
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید