درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من

آموزش تصویری کاربرد سرویس DNS مایکروسافت- ارتباطات DNS ( قسمت 2 )

0 نظرات
78 بازدیدها

ارتباطات DNS


اگر چه تمامی برنامه های اینترنت از DNS برای پیدا کردن نام های هاست ها به IP استفاده می کنند ، این پروسه Name resolution خیلی ساده است زمانی که شما از یک جستجوگر وب برای دسترسی به یک سایت در اینترنت استفاده می کنید . زمانی که شما یک Url که شامل نام DNS ( مانند www.tosinso.com ) می باشد داخل محل ادرس جستجوگر تایپ می کنید و Enter را می زنید اگر دقت کنید خیلی سریع یک یک پیام مانند " Finding Site : www.tosinso.com " را می بینید . سپس چند ثانیه بعد شما ممکن است پیامی مانند " connect to " و یا یک آدرس IP که می آید رو ببینید ، این عملیات در زمان پروسه DNS name resolution اتفاق می افتد . از دید کلاینت این کار در زمان کوتاهی انجام می شود وقتی که ادرس وب سایت فرستاده می شود و به سرور می رسد و جوتب آن با یک IP ادرس داده می شود . برای اینکه رابطه سرور های DNS برای Domain های مختلف را در فضای نامگذاری بهتر متوجه شوید ، از روشی که به نام پروسه Internet name resolution هست استفاده می کنیم :

- یک کاربر در یک سیستم کلاینت در روی بستر اینترنت با جستجوگر ادرس وبی را انتخاب می کند این جستجوگر یک Application Programming interface ( API) ایجاد می کند تا Resolver را به سیستم کلاینت فراخوانی کند و Resolver یک پیام " درخواست بازگشتی " یا همان ( Recursive Query ) که شامل نام سرور می باشد می سازد و این پیام به سرور DNS که در تنظیمات TCP\IP تعیین شده است انتقال پیدا می کند ، شکل زیر نمایی اط این فرایند را نشان می دهد :

اموزش سرویس DNS مایکروسافت احمد توسلی


- DNS کلاینت ، بعد از دریافت درخواست ، رکورد های منبع را چک می کند تا بفهمد که این منبع برای هر Zero که حامل نام سرور درخواست شده است ، معتبر است یا خیر . اگر معتبر نبود ، سرور DNS یک درخواست تکراری ( iterative query ) می سازد و ان را به یکی از سرور های ریشه یا همان " Root " ارسال می کند ، سرور Root هم رایزنی برای یافتن رکورد معتبر را در نام Domain سطح بالا ( Top-Level ) جستجو می کند بعد از شناسایی سرور root یک جواب به DNS کلاینت که شامل یک ارجاع به ادرس سرور Domain سطح بالا می باشد ، ارسال می کند .

اموزش سرویس DNS مایکروسافت احمد توسلی


- سرور DNS کلاینت ، که الان آدرس سرور سطح بالای Domain برای " نام درخواست شده " را دارد ، یک درخواست تکراری بوجود می اورد و ان را به سرور سطح بالای Domain ارسال کرده و حالا ارجاع ادرس سرور های معتبر برای domain سطح بالا برای DNS کلاینت فرستاده می شود .

آموزش سرویس DNS سرور مایکروسافت احمد توسلیتوجه : پروسه name resolution فقط پیدا کردن نام در اولین و دومین سطح Domain در مراحل جداگانه رو توضیح می دهد ، اما همیشه مسئله این نیست . بیشتر اوقات Domain های سطح بالاتر مانند .com - .net و ... به کار برده می شوند که در واقع برای سرور های root می باشند ، بنابراین اگر یک ارجاع برای name resolution باشد یکی از root ها پاک می شود

- سرور DNS کلاینت یک درخواست تکراری دیگر ایجاد و ان را به دومین سرور سطح Domain ارسال می کند اگر دومین سرور سطح Domain دارای Zone حامل نام درخواست شده باشد ، با رکورد های منبع خود تماس گرفته تا ادرس IP سیستم درخواست شده را تعیین کند و آن را در یک پیام به سرور DNS کلاینت ، ارسال کند .

اموزش سرویس dns مایکروسافت احمد توسلی


- سرور DNS کلاینت جوابی از سرور معتبر دریافت می کند و ادرس IP را به resolver روی سیستم کلاینت بر می گرداند این resolver ادرس را پخش می کند و بعد ارتباط سیستم کاربر با IP ادرس مشخص شده شروع می شود .

اموزش سرویس DNS مایکروسافت به طور کامل


اگر مراحل با خطا همراه باشد و عملیات تبدیل اسم به IP ادرس شکست بخورد در واقع پروسه name resolution با شکست مواجه می شود پس همیشه نباید به موفق بودن این عملیات امیدوار باشیم

نویسنده : سید احمد توسلی
منبع : جزیره سرویس های شبکه مایکروسافت وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی استبرچسب ها
ردیف عنوان قیمت
1 آموزش تصویری کاربرد سرویس DNS مایکروسافت - مفهوم ساختار DNS ( قسمت 1 ) رایگان
2 آموزش تصویری کاربرد سرویس DNS مایکروسافت- ارتباطات DNS ( قسمت 2 ) رایگان
3 آموزش تصویری کاربرد سرویس DNS مایکروسافت- آشنایی با DNS Server Caching ( قسمت 3 ) رایگان
4 آموزش تصویری کاربرد سرویس DNS مایکروسافت - آشنایی با Forwarder( قسمت 4 ) رایگان
5 آموزش تصویری کاربرد سرویس DNS مایکروسافت - Reverse Name Resolution( قسمت 5 ) رایگان
6 آموزش تصویری کاربرد سرویس DNS مایکروسافت - نکاتی درباره نصب سرویس DNS ( قسمت 6 ) رایگان
7 آموزش تصویری کاربرد سرویس DNS مایکروسافت - ساخت Zone ( قسمت 7 ) رایگان
8 آموزش تصویری کاربرد سرویس DNS مایکروسافت - استفاده از Active directory - Integrated Zones ( قسمت 8 ) رایگان
9 آموزش تصویری کاربرد سرویس DNS مایکروسافت - ایجاد رکورد منبع - Resource Records ( قسمت 9 ) رایگان
10 آموزش تصویری کاربرد سرویس DNS مایکروسافت - نواقص ثبت DNS و عیب یابی ( قسمت 10 ) رایگان
11 آموزش تصویری کاربرد سرویس DNS مایکروسافت - Zone ها در DNS ( قسمت 11 ) رایگان
12 آموزش تصویری کاربرد سرویس DNS مایکروسافت - Zone Delegation - Forwarder - Conditional Forwarder ( قسمت 12 ) رایگان
13 آموزش تصویری کاربرد سرویس DNS مایکروسافت - Stub zone - WINS - Globalnames ( قسمت 13 ) رایگان
14 آموزش تصویری کاربرد سرویس DNS مایکروسافت - Zone Aging و Scavenging ( قسمت 14 و پایانی ) رایگان
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید

    arrow