درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
امیرحسین کریم پور
امتیاز: 170769
رتبه:5
11
501
577
5440
امیرحسین کریم پور ، مدیر انجمن سخت افزار و تجهیزات دیجیتال TOSINSO ، متخصص شبکه ، تخصص در حوزه سیستم عامل های کلاینت و سرور مایکروسافت ، سیستم عامل لینوکس ، علاقه مند به حوزه امنیت اطلاعات و تست نفوذ سنجی ... پروفایل کاربر

کاربرد سرویس Netlogon در ویندوز

تاریخ 15 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 257
کاربرد سرویس Netlogon در ویندوز


فرآیند احرازهویت شدن سیستم ها در شبکه Domain ساده نیست و بعضاََ پیچیده تر از آن است که تشریح آن در حوصله یک مقاله بگنجد. در این نکته قصد داریم به صورت مختصر کارکرد سرویس مهم Netlogon را که برای احرازهویت کردن سیستم ها در شبکه دامین بکار میرود مورد بررسی قرار دهیم. همانند سایر کارهایی که در سیستم عامل ویندوز انجام میدهیم احرازهویت کاربران در شبکه نیز نیاز به یک سرویس دارد. در در حقیقت آن سرویس ها است که کارها را برای ما انجام میدهد و رابط گرافیکی که ما با آن کار میکنیم درخواست های ما را توسط لایه های زیرین سیستم عامل دریافت و در نهایت به سرویس ارائه میدهد تا سرویس مربوط دستوراتی که توسط ما به آن صادر شده را انجام دهد. سرویس Netlogon از زمان ویندوز NT وجود داشته و امروزه نیز بر روی تمامی نسخه های ویندوز چه کلاینت و چه سرور موجود میباشد. این سرویس مسئول پاسخ دهی به ارتباطات بین سیستم ها در شبکه برای درخواست Logon به سیستم است. این سرویس همچنین برای هماهنگ سازی کامپیوتر با دومین ، Promote کردن Backup Domain Controller یا BDC به Primary Domain Controller یا PDC نیز مورد استفاده قرار میگیرد. سرویس Netlogon کار های مختلفی را هنگامی که درخواست Logon ارسال میشود انجام میدهد :

1- انتخاب Domain مقصد برای احرازهویت شدن
2- شناسایی یک Domain Controller یا DC در دومین مقصد برای انجام احرازهویت
3- ایجاد یک کانال ارتباطی امن بین سیستم مبدا و مقصد که هر دو سرویس Netlogon را اجرا میکنند
4- انتقال درخواست احرازهویت به یک DC مناسب
5- برگرداندن نتیجه احرازهویت به سرویس Netlogon اجرا شده روی سیستم مبدا یا همان سیستمی که درخواست احرازهویت کرده

قبل از اینکه کامپیوتر کلاینت یا کامپیوتر احرازهویت شونده اطلاعات خود را به سمت سرور DC ارسال کند سرویس Netlogon در هر دو کامپیوتر فرآیند Handshake را انجام میدهند و کامپیوتر کلاینت Challenge را به سمت سرور DC میکند تا DC آنرا تایید اعتبار کند. پیروز ، موفق و ITPRO باشید!


نویسنده : امیرحسین کریم پور
منبع : ITPRO
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی میباشد
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید